top of page

Co to jest i do czego służy?

E-PORTFOLIO 

  E-portfolio to narzędzie służące do gromadzenia i prezentacji  informacji o własnych osiągnięciach. Jest elektronicznym odpowiednikiem papierowego portfolio. Rozumiane jest  jako cyfrowy zbiór treści – tekstów, zdjęć, nagrań audio czy video – uporządkowanych w pewien logiczny i celowy sposób oraz reprezentujących dokonania zarówno pojedynczych osób, jak i grup czy instytucji.

  Jedną z najtrafniejszych definicji proponuje na swej stronie University of British Columbia określając na swych stronach internetowych eportfolio jako „zindywidualizowany zbiór prac/osiągnięć, komentarzy i przemyśleń umieszczony w sieci, wykorzystywany do prezentowania kluczowych umiejętności i osiągnięć w różnych kontekstach i na różnych etapach rozwoju zawodowego”.

(https://www.elearning.ubc.ca)

 

  Można powiedzieć, że e-portfolio jest naszą wizytówką, która jest dostępna w sieci i stworzona dla każdego, kto będzie zainteresowany naszymi osiągnięciami, działalnością i wszystkim co jest z nami związane.

  Jest ważnym elementem doświadczenia każdego tworzącego e-portfolio. Jest pewną refleksją nad ciągle postępującym rozwojem osobistym,

a nie tylko zbiorem zebranych dokumentów. W e-portfolio można zawrzeć wszelkie informacje o posiadanych kwalifikacjach, zainteresowaniach, dorobku zawodowym czy poziomie wykształcenia, informacje możemy poprzeć konkretnymi dowodami. Stronę można modyfikować

i zmieniać w zależności od potrzeb i nabywanych doświadczeń.

Jak stworzyć e-portfolio?

  Jeśli chcesz stworzyć własne e-portfolio powinieneś zacząć od określenia jak ma ono wyglądać i co ma się kryć pod tą nazwą.

Należy określić cel, dla którego będzie tworzone i narzędzia, które będą do niego pasować. Musisz wiedzieć, co chcesz w nim umieścić, 

jakie informacje o sobie przekazać. Możesz stworzyć je w formie blogu lub strony internetowej.

  Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego narzędzia. Możesz utworzyć e-portfolio:

  • na statycznych stronach internetowych

  • za pomocą narzędzi do tworzenia prezentacji

  • za pomocą mechanizmów blogowych

  • w Google Sites

  • w Dokumentach Google (Dysk Google)

  • w systemie Mahara

  • w Moodle

  • w FolioSpaces

  • w serwisach społecznościowych, np. MySpace

  • jako e-Wizytówkę w About.me

Szczegółowy opis powyższych narzędzi znajdziesz na stronie http://www.enauczanie.com/eportfolio/narzedzia

 

INNE PRZYDATNE STRONY:

 

  Gdy już stworzysz własne e-portfolio, przekonasz się jak wiele zalet ma taka "elektroniczna teczka".

Metoda ta umożliwia nam własny rozwój, refleksję, możliwość zaistnienia w sieci i postęp z duchem czasu. Możemy prowadzić e-portfolio przez całe swe życie dokumentując swój rozwój, opisując doświadczenia, dzielić się z innymi refleksjami, wymieniać poglądy itp.

​ZNAJDŹ MNIE

  • Facebook Classic

© 2023 by Samanta Jonse. Proudly created with Wix.com

bottom of page